Breaking News

Sports on the air: Here’s what games are on TV and radio for the week of Sept. 27-Oct. 3

Sunday, Sept. 27, 2020

TELEVISION

BASKETBALL

  • WNBA playoffs, ESPN, 11 a.m. (ABC, 1 p.m.)
  • Celtics vs. Heat, ESPN, 5:30 p.m.

BOWLING

  • Elias Cup quarterfinals, FS1, 10 a.m., 5 p.m.

GOLF

  • Irish Open, GOLF, 6:30 a.m.
  • Corales Puntacana Championship, NBC, 1 p.m.

MLB

  • Cubs at White Sox, TBS, 1 p.m.
  • Rockies at Diamondbacks, AT&T SportsNet, 1 p.m.

MOTOR SPORTS

  • Russian Grand Prix, ESPN2, 5 a.m.
  • Gatornationals, FS1, noon
  • South Point 400, NBCSN, 5 p.m.

NFL

  • Raiders at Patriots, CBS, 11 a.m.
  • Rams at Bills, Fox, 11 a.m.
  • Buccaneers at Broncos, Fox, 2 p.m.
  • Packers at Saints, NBC, 6:15 p.m.

RODEO

  • Cowboy Capital of the World PRCA Rodeo, Cowboy, 1 p.m., 6 p.m.

SOCCER

  • Sassuolo vs. Spezia, ESPNEWS, 4:30 a.m.
  • Sheffield United vs. Leeds, NBCSN, 5 a.m.
  • Tottenham vs. Newcastle, NBCSN, 7 a.m.
  • Manchester City vs. Leicester, NBCSN, 9:30 a.m.
  • Vanderbilt at Tennessee, ESPNU, noon
  • Missouri at South Carolina, ESPNU, 2 p.m.
  • Real Salt Lake at Minnesota United, KMYU, 6 p.m.

TENNIS

  • French Open, TENNIS, 3 a.m. (NBC, 10 a.m.)

RADIO

NFL

  • Raiders at Patriots, AM-1280/FM-97.5, 11 a.m.
  • Texans at Steelers, AM-700, 11 a.m.

SOCCER

  • Real Salt Lake at Minnesota United, AM-700, 6 p.m.

Monday, Sept. 28, 2020

TELEVISION

BOWLING

  • Elias Cup semifinals, FS1, 5 p.m.

NFL

  • Chiefs at Ravens, ESPN, 6:15 p.m.

NHL

  • Lightning vs. Stars, NBC, 6 p.m.

TENNIS

  • French Open, TENNIS, 3 a.m.

Tuesday, Sept. 29, 2020

TELEVISION

BASEBALL

  • KBO: SK vs. NC, ESPN2, 3:30 a.m.
  • Wild card, ABC, noon (ESPN, 2 p.m., 5 p.m.)

BASKETBALL

WNBA playoffs, ESPN2, 5 p.m., 7 p.m. (if necessary)

BOWLING

  • Elias Cup division finals, FS1, 5 p.m.

TENNIS

  • French Open, TENNIS, 3 a.m.

Wednesday, Sept. 30, 2020

TELEVISION

BASEBALL

  • Wild card, ESPN, 10:30 a.m., 1:30 p.m., 5 p.m., 8 p.m. (ESPN2, 11 a.m., 3 p.m., 6:30 p.m.; ABC, noon)
  • KBO: Teams TBA, ESPNEWS, 11 p.m.

BOWLING

  • Elias Cup finals, FS1, 5 p.m.

NHL

  • Lightning vs. Stars, NBC, 6 p.m. (if necessary)

RODEO

  • Gold Buckle Knock Out, Cowboy, 6 p.m.

TENNIS

  • French Open, TENNIS, 3 a.m.

Thursday, Oct. 1, 2020

TELEVISION

BASEBALL

  • Wild card, ESPN, 10 a.m., 1:30 p.m., 5 p.m., 8 p.m. (ESPN2, 11 a.m., 3 p.m.; ABC, noon)
  • KBO: Teams TBA, ESPNEWS, 11 p.m.

EXTREME SPORTS

  • Bellator 247, CBSSN, 2 p.m.

FOOTBALL

  • Broncos at Jets, NFL, 6:15 p.m.
  • Salem Hills at Provo, KJZZ, 7 p.m.

GOLF

  • Scottish Open, GOLF, 2 a.m.
  • ShopRite LPGA Classic, GOLF, 11 a.m.
  • Sanderson Farms Championship, GOLF, 2 p.m.

SOCCER

  • Pitt at Virginia, AT&T SportsNet, 5 p.m.

TENNIS

  • French Open, TENNIS, 3 a.m.

VOLLEYBALL

  • Kansas St. at West Virginia, ESPNU, 5 p.m.

Friday, Oct. 2, 2020

TELEVISION

BASEBALL

  • Wild card, ABC, noon (ESPN, 2 p.m., 5 p.m., 8 p.m.)
  • KBO: Teams TBA, ESPNEWS, 11 p.m.

BASKETBALL

  • WNBA Finals: Game 1, ESPN2, 5 p.m.
  • NBA Finals, ABC, 8 p.m.

FOOTBALL

  • Louisiana Tech at BYU, ESPN2, 7 p.m.

GOLF

  • Scottish Open, GOLF, 2 a.m.
  • ShopRite LPGA Classic, GOLF, 11 a.m.
  • Sanderson Farms Championship, GOLF, 2 p.m.

HORSE RACING

  • Breeders’ Cup Challenge Series, NBCSN, 3 p.m.

RODEO

  • Columbia River Circuit Finals, Cowboy, 1 p.m., 6 p.m.

SOCCER

  • Mississippi St. at Ole Miss, ESPNU, 6 p.m.

TENNIS

  • French Open, TENNIS, 3 a.m.

VOLLEYBALL

  • TCU at Baylor, ESPNU, 4 p.m.

RADIO

FOOTBALL

  • Louisiana Tech at BYU, AM-1160/FM-102.7, 7 p.m.

Saturday, Oct. 3, 2020

TELEVISION

BASEBALL

  • KBO: Teams TBA, ESPNEWS, 11 p.m.

EXTREME SPORTS

  • Magsayo vs. Hermosillo, FS1, 6 p.m.
  • UFC: Holm vs. Aldana, ESPN, 8:30 p.m.

FOOTBALL

  • Arkansas St. at Coastal Carolina, ESPN2, 10 a.m.
  • Baylor at West Virginia, ABC, 10 a.m.
  • East Carolina at Georgia St., ESPNU, 10 a.m.
  • South Carolina at Florida, ESPN, 10 a.m.
  • UTSA at UAB, AT&T SportsNet, 10:30 a.m.
  • Abilene Christian at Army, CBSSN, 11:30 a.m.
  • Memphis at SMU, ESPN2, 1:30 p.m.
  • Teams TBA, ABC, 1:30 p.m.
  • Teams TBA, ESPN, 1:30 p.m.
  • Texas A&M at Alabama, CBS, 1:30 p.m.
  • Texas Tech at Kansas St., FS1, 1:30 p.m.
  • Charlotte at FAU, ESPNU, 2 p.m.
  • Teams TBA, AT&T SportsNet, 2 p.m.
  • Navy at Air Force, CBSSN, 4 p.m.
  • Auburn at Georgia, ESPN, 5:30 p.m.
  • Southern Miss at North Texas, AT&T SportsNet, 5:30 p.m.
  • Teams TBA, ABC, 5:30 p.m.
  • Tulsa at UCF, ESPN2, 5:30 p.m.
  • Troy at South Alabama, ESPNU, 6 p.m.

GOLF

  • Scottish Open, GOLF, 5 a.m.
  • ShopRite LPGA Classic, GOLF, 11 a.m.
  • Sanderson Farms Championship, GOLF, 2 p.m.

MOTOR SPORTS

  • Talladega 250, FS1, 11 a.m.
  • Ag-Pro 300, NBCSN, 2:30 p.m.
  • Thunder Valley National, NBCSN, 5:30 p.m.

RODEO

  • Columbia River Circuit Finals, Cowboy, 1 p.m., 6 p.m.

RUGBY

  • NRL: Teams TBA, FS1, 1:30 a.m., 3:30 a.m.

SOCCER

  • Teams TBA, NBCSN, 5:30 a.m., 8 a.m.
  • Orlando City vs. Red Bulls, Fox, 2 p.m.
  • Thorns at Royals, CBSSN, 8 p.m.
  • Timbers vs. Rapids, ALT, 8 p.m.

TENNIS

  • French Open, TENNIS, 3 a.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *